Forum Diyarbakır’la Covid-19
Forum Diyarbakır


FORUM DİYARBAKIR AİLESİ OLARAK NELER YAPTIK?

Sağlığını önemsediğimiz değerli misafirlerimiz başta olmak üzere, iş ortaklarımız ve çalışanlarımızın sağlık güvenliği için 21 Mart 2020 tarihinde AVM faaliyetlerimizi durdurduk.

MARKET ve ECZANE kullanımı dışında, herhangi bir mağazanın açık olmasına izin vermeyerek, gerekli önlemleri almaya başladık. Market ve Eczane kullanımlarında kesinlikle maskesiz girişlere izin vermedik.

1 Haziran 2020 tarihinde tüm önlem ve tedbirleri alarak, yeni bir başlangıç ve güvenli alışverişin adresi olmayı hedefledik.

Bu süreçte sosyal medya üzerinden siz değerli misafirlerimize, AVM içerisinde ise iş ortaklarımıza ve çalışanlarımıza yönelik, gerekli bilgilendirmeleri yaptık.

Güvenli alışveriş söylemine yönelik, AVM içerisinde toplu kullanım alanlarına konumlandırdığımız uyarı levhaları ve herkesin kullanımına açık dezenfekte üniteleri ile hem misafirlerimizin hem de kendimizin sağlık güvenliğini arttırdık.

Bir AVM’de alınabilecek en üst seviyede sosyal mesafe kuralları uygulayarak, temasa geçilebilecek her bir noktayı düzenli olarak dezenfekte ettik.

Ve…

Forum Diyarbakır’da hijyen standartlarımızı en üst seviyede tutarak, ortak kullanım alanlarımızı dezenfekte edip, siz değerli misafirlerimize her zaman olduğu gibi kaliteli ve kusursuz hizmet sunmaya devam ediyoruz. Alışveriş merkezimizin tüm alanlarını güvenle kullanabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.


COVID-19 Nedir?

Yeni Korona virüs Hastalığı (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır.

Korona virüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç korona virüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Yeni Korona virüs Hastalığına SAR-CoV-2 virüsü neden olur.

Belirtileri Nelerdir?

Belirtisiz olgular olabileceği bildirilmekle birlikte, bunların oranı bilinmemektedir. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.

Nasıl Bulaşır?

Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağza temas etmek risklidir.

Korunma Yolları Nelerdir?

Mümkün olduğu kadar yurtdışına yolculuk yapılmaması önerilmektedir. Yurtdışına çıkışın zorunlu olduğu durumlarda aşağıdaki kurallara dikkat edilmelidir:

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Korona virüs Hastalığı (COVID-19) için de geçerlidir. Bunlar;


  • El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya anti bakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
  • Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
  • Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).
  • Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık temizlenmelidir
  • Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir.
  • Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağız tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmeli, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalı, mümkünse kalabalık yerlere girilmemeli, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burun kapatılmalı, tıbbi maske kullanılmalıdır.
  • Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.
  • Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar gibi genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçınılmalıdır.
  • Seyahat sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir.